چهار مزیت داشتن منتور خوب

چهار مزیت داشتن منتور خوب

سعی و خطا اجتناب ناپذیر است، اما این تنها راه برای یادگیری نیست. ارسطو می نویسد: «کسانی که می دانند، انجام می دهند و کسانی که درک می کنند، درس می دهند». به استارتاپ خود نگاه کنید، یادگیری از یک منتور که واقعاً صنعت شما را درک کرده است، آموزشی است که هموزن طلا می ارزد.

منتور کسی است، که در صنعت شما یا در صنایع مشابه شما فعال است، اما به اصطلاح چند پیراهن از شما بیشتر پاره کرده است. از آنجا که یک منتور دانش و تجربیات بیشتری دارد، قادر است درسهای ارزشمندی به شما بدهد، که شما بدون او باید از راه های بسیار سخت تر، طولانی تر و پرهزینه تری بیاموزید. در نهایت یک منتور این امکان را فراهم می آورد، که شما قبل از صرف زمان و هزینه های گزاف برای بدست آوردن تجربه و مهارت، از آموزه ها و راهنمایی های هدفمند او بهره مند شوید.

و حالا… چهار دلیل برای آن که شما به یک منتور نیاز دارید:

مرتکب اشتباهات اجتناب ناپذیر و مرگبار نمی شوید

اشتباه می تواند یکی از بزرگترین معلمین شما باشد، البته اگر بتوانید از آنها درس بگیرید. من که این را بخوبی درک می کنم، چون در شروع زندگی حرفه ای خودم دچار اشتباهات زیادی شدم. من در شروع کار منتور نداشتم. آن زمان با حالا متفاوت بود و فعالیت من در زمینه ی خرید و فروش سهامِ کم ارزش بود که بخشی کوچک از بازار آن زمان را شامل می شد.

من در همان شروع کار اشتباهات متعددی مرتکب شدم، فقط به خاطر این که راهنما نداشتم. من از اشتباهانم درس گرفتم، ادامه دادم و در نهایت راه موفقیت را پیدا کردم و حالا که این تجربیات را بدست آورده ام، می خواهم به دیگران کمک کنم تا اشتباهات من را مرتکب نشوند.

این طور فکر کنید که منتور شما قطعاً کلکسیونی از اشتباهات را مرتکب شده و با یادگیری از آنها ابزار متنوعی را برای رهایی از بند اشتباهات غیر ضروری در استارتاپ خود بدست خواهید آورد.

اجتماعی تر خواهید شد

خنده دار است که ما در عصر فناوری ارتباطات که بیشتر از همیشه از راه های متنوع تری با یکدیگر در ارتباط هستیم، شاهد کاهش روابط واقعی و معنادار هستیم. مشاغل، بیشتر و بیشتر به دورکاری تبدیل می شود و حتی در محیط های کاری و دفاتر شلوغ هم فرهنگ “سرم شلوغ است” می تواند به انزوا و بیگانگی بیشتر با یکدیگر منتهی شود.

با دریافت مشاوره از یک منتور، شما می توانید به طرز هدفمندی مهارت های مرتبط با نیاز خود را بیاموزید، سوالات تخصصی در حوزه ی کار خود را بپرسید و پاسخ های راهگشا دریافت کنید، که می تواند به موفقیت شما منجر شود. حتی اگر این مشورت از طریق تلفن یا ایمیل باشد، این رابطهی درست، واقعی و هدف دار می تواند یک گام قدرتمند در جهت پرورش حس اجتماعی و نهایتاً اجتماعی تر شدن شما در حوزه ی کارتان باشد.

خودکفا می شوید

یک ضرب المثل معروف هست می گوید: «اگر یک ماهی به کسی بدهید، یک روز غذای او را داده اید. ماهی گیری را به او یاد بدهید تا یک عمر غذای او را تأمین کرده باشید». کار یک منتور ارائه و آموزش درس هایی برای موفقیت یا راهنمایی شما به سمت موفقیت نیست، بلکه کار یک منتور راهنمایی شما به سمت خوداتکایی و خودکفایی است.

در نهایت این چیزی است که به شما در پیشبرد استارتاپتان کمک می کند. پس از مدتی، شرایط و مقتضیات در هر صنعتی دستخوش تغییر خواهد شد، بنابراین بهتر است، تمرکزمان روی توسعه ی خوداتکایی و توانایی تفکر خودمان باشد. این به شما این امکان را می دهد که مهارت های حل مسئله ی خود را توسعه داده و در جهت دستیابی به اهداف خود کار کنید و منتور همان کسی است باید که این را در شما پرورش دهد.

یادگیری برایتان آسان می شود

تصویری که به طور سنتی از یک منتور وجود دارد، تصویر یک علامه ی دهر است. اما این تصویر دقیق و درستی نیست. به بیان ساده یک منتور زمان بیشتری را در کسب و کار نوپای خود کارکرده و همه چیز را نمی داند، اما قطعاً بیشتر از شما می داند. با دنبال کردن راهنمایی های یک منتور، شما می توانید فرآیند یادگیری را ساده تر کرده و مسیر یادگیری در کسب و کار خود را از راه طی کنید. این بدین معناست که شما می توانید از دانشی که منتور به سختی بدست آورده بهره مند شوید و در مسیر خود با شتاب بیشتری به سمت جلو و موفقیت حرکت کنید.

امیدوارم این مطلب به شما در موفقیت بیشتر و سریعتر کمک کند. چه کسی می داند، شاید چند سال بعد شما بخواهید و بتوانید خودتان را به عنوان یک منتور و راهنما معرفی کنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 9 =